نکات مهم مصاحبه اخیر امیرارجمند در مورد تظاهرات 25 بهمن و تذکر نکاتی چند به ایشان

آقای امیرارجمند مصاحبه شما را به  دقت گوش دادم . به نظرم مصاحبه خوبی بود و تمام نکاتی که مطرح کردید منطقی و قابل قبول است(نکات مهم مصاحبه را که احتمالا روز 27 بهمن انجام شده است  برای آگاهی دوستانی که وقت شنیدن مصاحبه را ندارند در زیر آورده ام ) . ولی باز همان مشکل همیشگی را داشت . نظراتی که مطرح کردید همه درست و منطقی است ولی راه حل مشخصی برای آینده ندادید . مقصودم از راه حل مشخص این است که شما استراتژی جنبش را خوب میدانید ولی از بیان تاکتیکتهای آن به نظرم طفره میزنید . وعده میدهید که پس از بررسی و جمع بندی نتایج این راهپیمایی مراحل بعدی را اعلام خواهید کرد . امیدوارم اعلام این مراحل دوباره شش ماه تا یکسال طول نکشد . مردم قهرمان ما باز هم با فراخوان شما به میدان آمدند و تعدادی از آنان دستگیر و گرفتار شدند و اکنون زیر شکنجه اند . امیدوارم شورای هماهنگی هرچه زودتر فراخوانهای جدیدی در جهت تظاهرات و اعتصابات و سایر اقدامات اعتراضی بدهد . حد اقل اینکه میتوانید فراخوانی برای  تظاهرات جهت  آزاد شدن زندانیان این چند روز اخیر بدهید و سپس روشهای تحریم انتخابات پیش رو را به روشنی برای مردم مشخص کنید . از هم اکنون باید به فکر برنامه های پس از روز انتخابات بود و هرچه سریعتر آنها را اعلام کرد . باید جنبش را زنده و شاداب نگاه داشت وگرنه مثل دفعات قبل مردم سرد خواهند شد و به خانه هایشان باز خواهند گشت .

 در زیر بخشهای مهم مصاحبه شما را به صورت خلاصه ذکر میکنم . به نظرم اکثر این نظرات منطقی و موجه است :

ما نتیجه رضایت بخشی به دست آوردیم . اول میخواستیم پتانسیل اعتراضی عظیمی را که در جامعه وجود دارد آزاد شود و به راه افتد . من فکر میکنم حضورمردم رضایت بخش بود . بعد از یکسال سرکوب شدید توانستیم مردم را بسیج کنیم . این تظاهرات فقط در تهران نبود و سایر جاها نیز اتفاق افتاد . سوال شد با این ظرفیت ازاد شده چه میخواهید بکنید و مرحله بعدی چیست . جواب شما این بود  نگو ما میخواهیم چه کنیم بپرس مردم چه میخواهد بکنند. ما امکانات را هماهنگ میکنیم . پیشنهادات خوبی داده شده  حالا باید اینها را متکثر کرده و به اجرا بگذاریم و مسئولیتش با شبکه های اجتماعی است و ما هم در هفته های آینده پیشنهادات جدید میدهیم(امیدوارم هرچه زودتر این پیشنهادات مطرح شود) . فرصت زمانی تا 12 اسفند داریم و بعد ادامه خواهیم داد . ما باید واقع نگر باشیم و بازی برد را تبدیل به بازی باخت نکنیم . استمرار خیلی مهم است . داشتن صبر و شجاعت مدنی مهم است . درمقابل ترس باید  امید دهیم . در مقابل عجله باید از صبر و استقامت دم بزنیم . باید طرق جدید انتشار اخبار را بیابیم که اگر اینترنت را ببندند چه کنیم . مطالبات مردم عمیق شده و گسترش پیدا کرده . ما راه حل دیگری به جز اتخاذ روشهای مبارزه مسالمت آمیز نداریم . وقتی توانستیم بسیج عمیقتری ایجاد کنیم طرف مقابل یا کشور را سوریه میکند یا مثل عراق و افغانستان میشود یا باید به خواست ملت تن در دهد . ما باید طرف مقابل را به سر عقل درآوریم . ما نیاز داریم مهارت مقاومت در برابر  وضعیت امنیتی را به دست آوریم . ما همه موارد اعتراض را مرور کردیم و به همه نقطه نظرات توجه کردیم و جمع بندی ما بیشترین میزان انطباق با شرایط موجود را داشته . طریقی را پیدا کریدم که مردم با کمترین هزینه بتوانند اعتراض خود را ابراز کنند . حرکتهای اول ما نیز درست پس از کودتای انتخاباتی راهپیمایی سکوت بود .

 سوال شد : از این اعتراضات چه میخواهیم احساس میشود اتفاقی می افتد و بعد هیچ ادامه پیدا نمیکند . جواب شما : هدف نهایی ما انتخابات آزاد است . اینها تاکتیکهای اعتراضی است برای عقب نشاندن طرق مقابل . ما چاره ای غیر از مقاومت مسالمت آمیز نداریم . ما فکر نمیکنیم کسی که مقابل ماست شر مطلق است . سوال شد : میگویند شورای هماهنگی میخواهد مانع رادیکالیزه شدن جنبش شود . جواب : مخالف خشونت هستیم . ما  از قانون استفاده میکنیم . قانون اساسی ما کامل نیست و  نقائصی دارد و بعضی ظرفیتهایی دارد که اقتدار گرایی ایجاد میکند اما همین مجموعه را باید در چهارچوب قانونی حرکت کنیم و یکی از این قوانین حقوق بشر است  . ما به موازین حقوق بشر اعتقاد داریم . طرفدار به کار گیری روشهای مسالمت آمیز هستیم . ماسعی نمیکنیم پتانسیل را کم کنیم ، حرکت رادیکال ظرفیتهای موجود را خشک میکند. هرچقدر تند حرکت کنیم بهتر حرکت نمیکنیم . اگر همان اول تند بدوی دلیل نمیشود که خوب بدوی. مکانیسم منطبق با ظرفیتها را باید انتخاب کنیم .

سوال شد  : شعارهای مردم مدتی پس از شروع جنبش به این شعارها رسیده بود که «موسوی بت شکن ، بت بزرگ را بشکن »  چرا ما از آن نقطه به تظاهرات سکوت رسیدیم دوباره . چرا از آن جا که راس قدرت را هدف گرفتیم حالا به اینجا رسیدیم که سکوت میکنیم .

 جواب شما : سکوت کردن روش نشانه گرفتن است . ما هرگز تنزل مطالبات نداشتیم . جنبش سبز جنبش متکثری است . ما  سه خط قرمزداریم :   سلطنت طلبان ، مبارزه خشونت آمیز منافقین و و ابستگان به خارج . اما ما مرزی بین لاییک و مذهبی قائل نیستیم (بسیار نقطه نظر خوبی است و امید است از طرف دوستان شما مورد توجه قرار گیرد) . تفسیر دموکراتیک از قانون اساسی داریم که در آن  فصل سوم نباید فراموش شود (نظرتان در مورد ولی فقیه در قانون اساسی  را ذکر نکردید  ) . موازین حقوق بشر باید مورد توجه قرار گیرد و منظورمان حقوق بشر در سطح جهانی است . حقوق اقتصادی هم برایمان مهم است . توجه به مطالبات قشرهای کم در آمد . ویژگی انتخاب آزاد بر اساس معیارهای شناخته شده و جهانی انتخابات آزاد بدون نظارت استصوابی . انتخابات آزاد بر اساس موازین حقوق بشری . به قانون اساسی مشروطه اشاره کرده و آنرا برابر قانون اساسی جمهوری اسلامی دانستید .

ترانه

یک پاسخ to “نکات مهم مصاحبه اخیر امیرارجمند در مورد تظاهرات 25 بهمن و تذکر نکاتی چند به ایشان”

  1. علی Says:

    با سلام/بنظر من اینبار آقای امیر ارجمند کمی جدی تر صحبت کردند و قاطعیت بیشتری داشتند و راه کارشان در نهایت انتخابات آزاد بود برای تعیین سرنوشت که در تئوری بنظر خوب است و هرچند ایشان تا امروز حرفهایشان دلچسب شخص بنده نبوده ولی تا حدودی این بار قانع شدم که استراتژی دارند اما مهمترین مشکل که باید از ایشان سوال شود گمنامی و مخفی بودن اعضا شورای هماهنگی میباشد /بنده بعنوان یک ایرانی میخواهم بدانم که چه کسانی در حال تصمیم گیری برای آینده ما و ایران میباشند و عدم رونمایی از آنها رایک توهین به ملت ایران و خودم تلقی مینمایم چرا که دلیلش هرچه باشد منطقی نخواهد بود در شرایطی که در ایران خیلی ها مانند نوریزاد و خزعلی میتوانند بالاخره حرفی بزنند چطور در پاریس اینان نمیتوانند!!من مشکل اصلی هرز رفتن جنبش سبز را همین موضوع میدانم چرا که همه میفهمند که مساله مشکوک است (بفرض محال تصور کنید که خامنه ای از اعضا این شورا باشد)در کجای مبارزات سیاسی دنیا یک همچنین پدیده ای دیده شده؟جان بر کفی یکی از الزامات مبارزه است .امید وارم از این محل بتوانم تا حدودی دیدگاهم را گفته باشم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: