طلیعه پیروزی دموکراسی و شکست دیکتاتوری در ایران و مصر

جنبش سبز یادتان هست ؟ مردم در خیابانها بودند و تظاهرات ملیونی میکردند ، اما رهبران جنبش چشمشان به وزارت کشور جمهوری اسلامی و دادگاههای آن بود که مجوز تظاهرات دهند و چون البته هیچوقت مجوز داده نمیشد هربار از مردم میخواستند به خانه ها برگردند چون «مجوز صادر نشده » . خودمان را کشتیم که آخر دوستان مگر میشود از وزارت کشور و قضات دادگاههای جمهوری اسلامی که خود برکشیده و تعیین شده توسط این دیکتاتوری آزادی کش هستند مجوز تظاهرات بر علیه آن گرفت ؟ نشد که نشد .

حال ماجرای مصر و سیستم قضایی آن و بی خبری ایرانیان از ماهیت واقعی این سیستم است . سیستم قضایی مصر تا مغز استخوان فاسد است . تمام قضات مصر به خصوص قضات عالیرتبه برکشیده سیستم کودتایی سادات /مبارک هستند و حتی یک نفر طرفدار انقلاب و دموکراسی بین آنها پیدا نمیشود . دستشان در دست ارتشی است که سالم باقی مانده و در جریان انقلاب مصر کوچکترین لطمه ای ندیده است  . ارتشی که به شدت از احتمال کوتاه شدن دستش از کنتراتها و دزدیها نگران است . ارتش مصر مانند سپاه پاسداران ایران و ارتش چین ، در سالهای دیکتاتوری سادات / مبارک به قول معروف در هر کنتراتی انگشتی داشت و رانت خوار درجه یک کشور بود . این ارتش و این سیستم قضایی با چنگ و دندان برای برگرداندن عقربه ساعت به زمان مبارک و ادامه دزدیها و رانت خواریهایشان خواهند کوشید .

قضات دست نشانده ارتش تا کنون خوب به اربابان خود خدمت کرده اند . امسال پارلمان مصر را که تحت نظارت بین المللی و در یک انتخابات آزاد برگزیده شده بود منحل کردند . سپس یک مجلس موسسان را که قبلا انتخاب شده بود منحل کردند . سپس مانع شرکت محبوبترین و شناخته شده ترین  کاندیدای اخوان در انتخابات ریاست جمهوری شدند و اخوان در آخرین روزها مجبور شد مرسی را که به هیچوجه نه محبوبیت کاندید اصلیش را داشت و نه شناخته شده بود  وارد انتخابات کند ولی معهذا مردم به مرسی رای دادند و او در یک انتخابات آزاد مورد تایید سازمان ملل و عفو بین الملل و سایر سازمانهای حامی حقوق بشر به ریاست جمهوری رسید .

اکنون دادگاه قانون اساسی مصر ، که همه قضات آن مستقیما توسط مبارک دستچین و انتخاب شده اند و هیچیک عوض نشده اند ، سعی دارد روز یکشنبه مجلس موسسان جدید مصر را نیز منحل کند . این یک دهن کجی بزرگ به دموکراسی و به مردم قهرمان مصر است .

مبارزه  ای که در مصر جریان دارد بین سکولاریسم و اسلام نیست . بین دموکراسی و دیکتاتوری است . بین ارتش مبارکی و مردم مصر است .متاسفانه در این میان بخشی از گروههای سکولار مصر که مشی سیاسی خود را دارند و نیتشان نیز پاک است در این نبرد سرنوشت ساز جانب ارتش و قضات را گرفته اند . اقدام و عمل سیاسی کار بسیار ظریفی است .« دشمنِ دشمن من لزوما همیشه دوست من نیست ». این گروهها احتمالا میدانند که سازماندهی تظاهرات و پشتیبانی مالی آن با کیست ولی به دلیل آن که فعلا این پشتیبانی به ظاهر در جهت اهداف آنان است اهمیتی به این مسئله نمیدهند . دشمنی این گروهها با اخوان المسلمین به کلی با دشمنی ارتش و کادر عالیرتبه دولت مبارک با اخوان المسلمین فرق دارد و از قماش دیگری است . این گروهها نباید اجازه دهند طرفداران دیکتاتوری از تظاهرات آنان در جهت سرنگونی دموکراسی در مصر حمایت کنند . اولین قربانیان کودتای خزنده مبارکیان ، پس از پیروزی آنان ، همین گروههای سکولار و دموکراسی خواه خواهند بود زیرا ارتش مصر ظرف شصت سال اخیر نشان داده است که دموکراسی را بر نمیتابد.

به هرحال : نتیجه این مبارزه مرگ و زندگی بین دیکتاتوری و دموکراسی  روز یکشنبه معلوم خواهد شد . اگر ارتش موفق شود مجلس موسسان را منحل کند احتمالا باید فاتحه دموکراسی در مصر را خواند .

آنچه غم انگیز است حمایت بعضی از کاربران بی اطلاع ایرانی از تظاهرات میدان تحریر است . اینان بدون دانستن هیچیک از این حقایق ، فکر میکنند مبارزه بین سکولاریسم و اسلام است . آنها نقش  ارتشیان و نیروهای ضد دموکرات و تفاله های سادات/مبارک را در این شورش نمیبینند و یا متاسفانه خود را به ندیدن زده اند . مردم مصر سی سال تجربه غم انگیز دولت اسلامی در ایران را دیده اند و محال است اجازه دهند یک دیکتاتوری اسلامی در مصر برقرار شود و ضمنا اخوان نیز با آخوندهای شیعه فرق دارد و دنیا نیز فرق کرده است اما دوستان ما هنوز در سی سال پیش درجا میزنند و فکر میکنند تاریخ  تکرار میشود . این دوستان مانند مارگزیدگانی هستند که از ریسمان سیاه و سفید میترسد واین فوبیا را به حد افراط رسانده اند به صورتی که درهر اقدام انقلابی در جهان  ظهور دیکتاتوری اسلامی را میبینند و شوربختانه این باعث میشود که گاه خود را در کنار دشمنان آدمکش دموکراسی بیابند  . خیر دوستان ، تاریخ هرگز تکرار نمیشود و «دشمن دشمن من لزوما دوست من نیست »  و ماجرا به کلی با آنچه شما میپندارید فرق دارد.

این دوستان ما ، با حمایت از تظاهرات برای سرنگونی مرسی و دولت قانونی مصر  در واقع از بازگشت دیکتاتوری به مصر پشتیبانی میکنند . اینها احتمالا اگر روز یکشنبه ارتش دوباره موفق به بستن مجلس موسسان دوم مصر شود برایش دست خواهند زد و هورا خواهند کشید بدون اینکه بدانند چه ضربه سهمگینی به دموکراسی نوپای مصر خورده است . نفرت از جمهوری اسلامی نباید چشم مارا به حقیقت آن چه در مصر میگذرد ببندد . اگر ما خواهان دموکراسی هستیم ، باید از دموکراسی در کشورهای دیگر نیز حمایت کنیم نه آنکه برای دموکراسی کشان و تفاله های ساداتی/مبارکی دست بزنیم . به خصوص باید توجه داشته باشیم که حفاظت از دموکراسی نوپای مصر وظیفه هر ایرانی نیز هست ، زیرا اگر مصر که وزنه اصلی اعراب خاورمیانه است به دموکراسی دست یابد مبارزه ما ایرانیان در راه دموکراسی نیز شدیدا تسهیل خواهد شد .

Advertisements

برچسب‌ها: , ,

3 پاسخ to “طلیعه پیروزی دموکراسی و شکست دیکتاتوری در ایران و مصر”

 1. bozmajje Says:

  زیاد اخبار مصر رو دنبال نمیکنم و این تحلیل شما برام جالب هست. من فکر می‌کنم اون روشنفکرای ایرانی‌ که شما ازشون گله دارین مارگزیده‌هایی‌ هستن که از ریسمان سیاه سفید میترسن. خود من شخصا وقتی‌ تاریخ نوین ایران رو میخونم غبطه میخورم که کودتای نوژه شکست خورد و ارتشیها رو گرفتن و اعدام کردن. نه‌ اینکه شاه دوست باشم اما شخصا معتقدم رژیم شاه برای ایران بهتر از رژیم اسلامی هست.

  در مورد آقای مرسی‌، تجربه نشون داده که مذهبی‌ها، به خصوص مسلمونها، هر جا قدرت رو دست گرفتن دموکراسی نیاوردن. بهترینشون مثلا ترکیه هست که پارسال بالاترین درصد خبرنگاران زندانی رو داشته و هنوز که هنوزه معضل کردها رو حل نکردن.

 2. یک نفر Says:

  به قدرت رسیدن اخوان المسلمین با اجازه قدرت های بزرگ غربی و در اتحاد با ارتش بود. مبارزه در مصر نه بین دیکتاتوری و دمکراسی بلکه بین دیکتاتوری و تئوکراسی است و مردم مصر بعنوان سنگ موازنه سعی می کنند هیچ یک به قدرت برتر دست نیابد.

  • bozmajje Says:

   یک نفر جان این دو تا جمله شما با هم تناقض دارن. شما از یک طرف میگین «مردم مصر بعنوان سنگ موازنه سعی می کنند هیچ یک به قدرت برتر دست نیابد» که این معنی‌ رو میده که مردم مصر دقیقا می‌دونن چی‌ میخوان، آگاه و همیشه در صحنه هستن، از اون طرف هم میگین «به قدرت رسیدن اخوان المسلمین با اجازه قدرت های بزرگ غربی … بود»، که یعنی‌ مردم مصر گاو و بیشعور هستن که کشورهای غربی براشون تصمیم میگیرن. ما کدوم یکی‌ رو قبول کنیم؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: