خرده نگیرید ، اگر تجربه انقلاب اسلامی را دیده بودند اشتباه نمیکردند

اگر حزب توده و فداییان خلق تجربه ای مانند جمهوری اسلامی در یک کشور را با همه فجایع مترتب بر آن در کشور دیگری دیده بودند و میدانستند چه در انتظارشان خواهد بود (همانگونه که احزاب مصری الان با توجه به تجربه ایران میدانند) ، اگر جهان آن روز دو قطبی نبود و احزاب مجبور به انتخاب بین دو قطب نبودند ، اگر ایده انقلاب خونین و دیکتاتوری انقلابی ملهم از تعلیمات مارکس و انقلاب کمونیستی شوروی و کوبا و جنگ ویتنام و سایر انقلابهای نیمه اول قرن بیستم مانند امروز نخ نما نشده بود ، اگر کشتارهای شاه طی دوسال انقلاب مردم را به مرحله انفجار و نفرت خونین نرسانده بود که پس از انقلاب خواستار انتقام خشن شوند (مانند سوریه فعلی ) ، اگر شاه طی بیست و پنج سال دیکتاتوری خفقان آور نسلی جوان درست نکرده بود که حتی از اصول اولیه سیاست نیز بی خبر بود ،   شاید انقلاب ایران مانند انقلاب مصر میشد . نیروهای چپ که در اوان انقلاب بسیار قدرتمند بودند به جای سکوت در مقابل فجایع و زورگوییهای خمینی (از ترس آن که اگر به خیابان بریزند ابرقدرت آمریکا با استفاده از آشوبهای خیابانی دوباره یک کودتای 28 مرداد راه خواهد انداخت*) ، به مجاهدین و جبهه دموکراتیک مردم ایران میپیوستند و با تظاهرات مدام و پیوسته میتوانستند دولت خمینی را وادار به عقب نشینی کنند .

حتی در سال 59 یکسال و نیم پس از انقلاب نیز نیروهای چپ و لیبرال هنوز قدرتمند بودند و میتوانستند تظاهرات خیابانی بزرگ به راه اندازند اما متاسفانه صدام با حمله به ایران و شروع جنگ بهترین بهانه برای سرکوب نیروهای مخالف و خفه شدن هر صدای منتقدی را به سران جمهوری اسلامی داد . اگر ایران درگیر جنگ نشده بود جمهوری اسلامی نمیتوانست به بهانه جنگ همه احزاب و گروههای مخالف را با قساوت و خشونت سرکوب کند .

=====

* آن روزها و آن ماهها و در سال اول انقلاب  ، مردم واقعا از تکرار 28 مرداد و بازگشت دوباره شاه میترسیدند . بر دیوارها نوشته بودند کودتای 28 مرداد یادتان نرود و هرگاه شلوغ میشد گروههای چپ  اینرا به طرفداران خود یاد آوری میکردند . خاطره 28 مرداد هنوز تازه بود و داغ از دست دادن یک لحظه تاریخی بر ذهنها مانده بود . کودتای نوژه هم در واقع تاییدی بود بر این بیم سیاسی که امکان کودتا هنوز وجود دارد .

برچسب‌ها: , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: