رضا خان و قالیباف

یک تشبیه تاریخی : گاه میپرسند چگونه قلدر بیسوادی مثل رضا خان ، در زمانی که آنهمه مبارزان بزرگ مشروطه هنوز زنده بودند و روشنفکران و سیاستمداران قابلی نیز وجود داشتند توانست سرانجام قدرت را از چنگ همه برباید و دیکتاتور شود . اگر میخواهیم درک کنیم چرا رضا خان توانست نسبتا به سادگی در عصر مشروطه روی کار آید و بساط آزادی و دموکراسی را برچیند میتوان تشبیهی با دوران معاصر کرد . روی کار آمدن رضا خان در عصر مشروطه تا حدی شبیه به این است که آدمی قلدر و نظامی مثل قالیباف از نفرت ملت از آشفتگی و بی برنامگی و سقوط اقتصادی دولت جمهور ی اسلامی سو استفاده کند و با کمک نظامیانِ یک دولت منفور خارجی مثلا دولت اسرائیل در ایران به قدرت برسد . سپس با استفاده از نیروی نظامی و امنیتی یک دوران آرامش و رونق اقتصادی ایجاد کند . اما آیا این دلیل میشود از چنین قلدری حمایت کنیم و بعدها که دولتش به علت دیکتاتوری مستتر در آن سرنگون شد برای آن دوران آه بکشیم ؟ این خطری است که به صورت جدی حرکت ملت ایران به سوی آزادی را تهدید میکند و باید مراقب بود تاریخ تکرار نشود . یکبار در عصر مشروطه به علت آشفتگی ناشی از جنگ اول و دخالت دول روس و انگلیس مردم به دامان یک دیکتاتور آزادیکش پناه بردند . یک بار هم در سال 57 به علت آن که نسل جوان در دوره 25 ساله دیکتاتوری شاه تاریخ گذشته خود را از خاطر برده بود به سادگی گرفتار فریب روحانیان شدیم . اینبار دیگر ، برای بار سوم نباید گذاشت اشتباهات دو انقلاب گذشته تکرار شود .

برچسب‌ها: , , , ,

2 پاسخ to “رضا خان و قالیباف”

  1. ناشناس Says:

    من نمیدونم شما تودهایها چی‌ از جون ایران میخواین؟؟!! آیا به جز خیانت و نوکری بیگانه چیز دیگه‌ای در مغز شما وجود داره؟! شما چرا اینقده با ایران و ایرانی‌ دشمنید چرا اینقده شما کثیف و خأنید؟!! آقای ترانه فکر نکن کسی‌ نمیدونه چه کار می‌کنی‌! اون زمان که جنبش سبز بود و موسوی همگام با برادران سایبر کارت از صبح تا شب فحش و بد و بیراه گفتن به جنبش و موسوی بود بعدش که موسوی رفت حبس و جنبش ضعیف شد تغییر موضع دادی شدی یه هوادار جنبش سبز و شروع کردی به فحش دادن به رضا پهلوی و مشروطه خواها!!! بعد هم که بهت میگن وطن فروش و نوکر بیگانه جیغ بنفش میکشی و هوچی گری و ننه من غریبم بعضی‌ که آی‌ ایهنّاس این سلطنت طلبها به من اتهام میزنن!! اینم شگرد همیشگیت هست که به جای جواب دادن شروع کنی‌ به فحش و اتهام و قیل و قال!!

    • آینده Says:

      اینرا میگذارم بماند تا بدانند با چه موجوداتی اینجا طرفیم . شاهنشاه آریامهر هم به همه مخالفان خود از لیبرال تا مجاهد و اسلامی و دموکرات و غیره میگفت توده ای و بعد حکم اعدام صادر میکرد .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: