کارتر و انقلاب ایران

اینرا در رابطه با مصاحبه بریده بریده ای که اخیرا از منتظری منتشر شد نوشته ام : به نظر من کارتر یکی از بهترین روسای جمهور آمریکاست که آمریکاییان هنوز قدر او را آن طور که باید و شاید نشناخته اند . قبل از ریاست جمهوری او اصولا حقوق بشر در سیاست جهان مطرح نبود . کارتر که روی کار آمد گفت من مبنای سیاست خود را بر حقوق بشر میگذارم . همین باعث شد که روشنفکران تحت ستم ساواک جرئتی یابند و آن چند نامه معروف به شاه را بنویسند و شاه هم که البته نوکر آمریکا بود و از آمریکا دستور میگرفت زیر فشار کارتر برای اولین بار مجبور شد فضای سیاسی را باز کند . بازکردن فضای سیاسی همان و انفجار خشمی که از زمان کودتای آمریکایی 28 مرداد در سینه مردم خفته بود و با ظلم و ستم شاه هر روز هم بیشتر شده بود همان . به همین سبب کارتر بر گردن ما ایرانیان حق دارد . اگر او نبود آن انقلاب عظیم ضد دیکتاتوری و ضد سلطنتی هرگز بر پا نمیشد . کارتر پس از پایان ریاست جمهوری خود نیز به نبرد در راه دموکراسی ادامه داده ودر جای جای جهان برای پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر کوشیده است . آدم بی قصد وغرضی است و واقعا حقیقت را میگوید . مثلا در مورد اسرائیل آشکارا آنچه را همه میدانند ولی جرئت ندارند در آمریکا ابراز کنند گفت ، که سیاست اسرائیل یک سیاست آپارتاید آشکار است و به همین سبب هم سخت مورد هجوم گرگان صهیونیست در آمریکا قرار گرفت ولی از حرفش کوتاه نیامد .

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

یک پاسخ to “کارتر و انقلاب ایران”

  1. obeyd Sankhozani Says:

    گفت آشی که برای من نجوشه کله سگ درآن بجوشه. من که ازاین انقلاب این همه لطمه دیدم ومملکتم و ملت ایران این همه لطمه دیدند، اصلا از انقلاب بطور کلی بیزار شده ام. به طوریکه همین حالا نیز با آنکه تا بن دندان با این رژیم فعلی ایران مخالفم، اما امیدوارم آنها بایک انقلاب دیگر سرنگون نشوند و به تدریح و با استحاله و اصلاحات به شکل حکومت های آدمیزادی درآیند. خلاصه به شکل مسالمت آمیز نه انقلاب و کشت و کشتار و خونریزی و تیرباران.
    آن مساله حقوق بشر که درمورد کارتر بیان کرده اید کاملا درست است و من خود درآن زمان درآمریکا بودم و شاهد تلاش های انتخاباتی کارتر. شاه هم نمیخواست کارتر برسرکار بیاید وبه رقیبش کمک میکردند. اما وقتی کارتر سرکارآمد، اشتباهات بسیار زیادی کرد که هم آبروی آمریکا را برد و هم با مدارا با این رژیم ما را به این روز انداخت. او شاه را با سه چهارهزار زندانی و آن شیوه رفتار با زندانیان سیاسی برنمی تافت اما بفرمایید دربرابر آنهمه کشتارها و تیرباران ها و اعدام های رژیم اسلامی مثلا چه کرد؟ یا دست روی دست گذاشتنش که 444روز اینها گروگانها را نگه داشتند و هرچه میتوانستند دشنام و بد وبیراه به کارتر و حقوق بشر و آمریکا و… نثار کردند. یادتان هست که آیت الله خمینی دریکی ازنطق هایش خطاب به کارترگفت «این کارتر هم از جلو نعره میکشد و ازعقب ضرطه میزند»؟ نه خیر ای کاش این انقلاب هرگز نمی شد. کارتر بسیار بعد عمل کرد اما تقصیرخود ما مردم ازهمه بیشتر بود که میگفتیم این برود سگ بیاید وشاه هم بسیار ضعیف عمل کردنیمی از آن به سبب ضعف ذاتی او بود که دربرابر حوادث بزرگ وامیداد ونیم دیگر به سبب آن بیماری بسیار کشنده وبه این ترتیب خلاصه همه به این وضع ناهنجار افتادیم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: