زبان زنده و زبان مرده ، در باره تلاش برای زدودن لغات عربی از زبان فارسی

این تعصب بیجا بر زبان پاک آریایی و پارسی هم از بازمانده های آریایی پرستی آن دیکتاتور مرحوم ، رضاخان قزاق است . میخواست خودش را به هیتلر نزدیک کند چون فکر میکرد هیتلر برنده جنگ است آریایی بازی در می آورد . یک زبان زنده از لغات بیگانه نمیترسد بلکه آنها را جذب و از آن خود میکند . یک زبان رو به مرگ است که سخت به مرده ریگ خود میچسبد و ز جذب لغات بیگانه میترسد . زبان انگلیسی زنده ترین زبان دنیاست . نه فرهنگستانی دارند و نه پاسدار زبانی . دائم هم گسترش می یابد . سالی هزاران لغت خارجی را هم جذب و از آن خود میکند . درمقابل مقایسه کنید با زبان فرانسه که در سراسر جهان رو به زوال است و درمقابل انگلیسی پس میرود ، ببینید چه تعصبی رویش دارند و فکر میکنند مثلا با محافظت از زبان فرانسه میتوانند آنرا دوباره زبان اول جهان کنند .

یک زبان زنده زبانی است که از همه زبانهای دیگر لغت وام میگیرد و آنها را طوری از آن خود میکند که فردا مردم فکر میکنند آن لغت اصلا مال آن زبان بوده است . تعصب بیجا و احمقانه برای زدودن لغتهای عربی از زبان فارسی آن را فقیرتر میکند نه غنیتر . البته هیچ اشکالی ندارد که معادلهای پارسی برای لغتهای عربی بسازیم و آنها را وارد زبانمان کنیم ، این کار شایان تقدیر است و زبانمان را غنیتر هم میکند ، ولی اشکال دارد اگر با تعصب نژادپرستانه آریایی و قومی بخواهیم لغتهای عربی را از زبان خود بزداییم و آن را فقیرتر کنیم .

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

یک پاسخ to “زبان زنده و زبان مرده ، در باره تلاش برای زدودن لغات عربی از زبان فارسی”

  1. ع.ب.تورک اوغلی Says:

    سلام-تعصب درهرموردی ازفقرفرهنگی سرچشمه میگیرد.انسان هاوگروهی که ازاین سیاست استفده میکنند،یانادانندویاهدف سوء استفاده ازسادگی مردم برای عوامفریبی دارند.کلازبانهابردو دسته تقسیم میشوند.1-زبانهای پویا2-زبانهای میرا.برهمین اصل بایدگفت زبانهاازلحاظ ساختاری بایدامکان پویایی داشته باشند.البته تعدادی باهزینه میلیاردی ازبودجه ملی همراه بادزدی تعدادی کلمه ساخته که زمانی کوتاه برای مصرف دارندولی زبانهای پویاآنهاراتحت الشعاع خودقرار داده ومیخورندواین زمان برای سن انسان کفاف دیدن وشاهدبودنش نیست.ولی زبانهای پویا علاوه براینکه خوداین قدرت راداردتازبانهای دیگررابه تسخیرگرفته ودرخودهضم میکند.ملت مربوط به آن گویش نیزمیتواندباابداعات واختراعات خوددرنام گذاری برابداعات واختراعات بزبان خودپویایی مضاعف میدهد.چشمه بایدخودش جوشیده وبیرون آیدوعوامل خارجی نیزبدان کمک کندمثل ملت انگلیسی زبان که بااختراعات خودبرای هرجنس ابداعی یک نام گذاشته وهرکشف آنهاهزاران کلمه راباخودمتولدمیکند.رادیویاتلویزیون وماشین که باآن سرکارداریم هرکدام دههاقطعه وبانام های مختلف زاده شده است.باسوادن ومتخصصان این صنایع مجبورازاستفاده آن کلمات هستند.اینجاست که پویایی زبان تقویت میشود.ولی متاسفانه درایران باتعصب بزبان خاص پویایی دیگرزبانهانیزرامحدودکرده ویکی ازشاخص های عقب ماندگی رادراینجابایدجستجوکرد.سازمان فرهنگی یونسکوهرچندسال یک بارباتحقیقات دانشمندان زبان شناس زبانهای پویای جهان رااعلام میکنند،ولی درایران متحجران ونژادپرستان ازفلسفه مرغ یک پادارداستفاده کرده وبه هیچ زبان اجازه رشدنمیدهند.میخواهندهمه راباخوددرکشتی درحال غرق ،غرق نمایند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: