امروز زمان تصفیه حساب تاریخی با ارتش ترکیه فرا رسیده است ، فردا خیلی دیر است

یک فرصت تاریخی به دست مردم ترکیه افتاده است تا برای همیشه ارتش مقتدر و خودسر و کودتاچی ترکیه را به زیر مهمیز بگیرند و ادب کنند . برای اولین بار یکی از کودتاهای ارتش ترکیه که همیشه منجر به کشتارهای گسترده و فساد و بی قانونی میشد شکست خورده است . اگر این موقعیت واقعا تاریخی در این لحظه از دست برود دیگر هرگز به دست نخواهد آمد . ارتش در حال عقب نشینی است و هنوز ضربه پذیر است . اگر حتی یک هفته تاخیر و دست به دست شود ارتش دوباره متحد شده و آماده کودتای بعدی خواهد شد . اکنون زمان وارد آوردن  ضربه تاریخی بر پیکر این ارتش خائن به ملت است . باید آن را به صورتی تصفیه کرد که دیگر هرگز خیال کودتا به سرش نزند . باید ارتش را طوری عوض کرد که از این پس ارتش مطیع قانون اساسی باشد نه قانون اساسی مطیع ارتش .

اما تصفیه ارتش به تنهایی کافی نیست زیرا ارتشیانی که به جرم کودتا تسلیم دادگاهها میشوند توسط قضاتی محاکمه خواهند شد که توسط همین ارتشیان انتخاب شده و نوکر و جیره خوار آنان هستند و طبعا دست ارباب را گاز نخواهند گرفت . به همین سبب دموکراسی ترکیه در تصمیمی عاقلانه دست به تصفیه قوه قضاییه نیز زده است . قوه قضاییه دست نشانده ترکیه همیشه آلتی در دست ارتش بوده که حتی بدون کودتا بتواند منویات پلید خویش را به پیش ببرد . قضات دست نشانده و منتخب نظامیان همواره خار راه دموکراسی در ترکیه بوده اند و ارتشیان را از زیر ضربه مردم و دموکراسی ترکیه  نجات داده اند . هرگاه ارتشیان به دلیل توطئه یا کودتا به دادگاه رفته اند این قضات مزدور آنان را بلافاصله آزاد کرده و به ارتش باز گردانده اند و به همین دلیل مردم ترکیه هرگز نتوانستند  ارتش را تصفیه و پاکسازی  کنند  . قوه قضاییه ترکیه  مانند قوه قضاییه مصر است که انقلاب مصر را به تدریج فلج کرد و به ارتشیان مصری فرصت داد تا سرانجام دست به کودتا بزنند . (قوه قضاییه مصر که همه منتخب ارتشیان مصر در دوران دراز کنترل آنان بر کشور بودند پس از سقوط مبارک در هر قدم جلوی اقدامات انقلابیان را گرفتند و حتی قانون اساسی را نیز تصویب نکردند تا سرانجام ارتشیان توانستند دوباره گرد هم آیند و به کمک ارتجاعیون عربستان و امارات دولت منتخب مردم را سرنگون سازند) .  اکنون زمان آن فرارسیده است که با اقدامی قاطع و با یک تصفیه گسترده از شر مزدوران ارتش در قوه قضاییه نیز برای همیشه خلاص شد و یک قوه قضاییه مستقل و دموکراتیک ایجاد کرد تا بتوان کودتاچیانی را که به دادگاه میروند به مجازات لازم رساند.

اگر مردم و دموکراسی ترکیه این فرصت تاریخی را از دست دهند دیر نیست که دوباره ارتش با کودتایی دیگر در ترکیه قدرت خود را احیا کند . فرصتهای تاریخی فقط در زمانهایی کوتاه از تاریخ و در مقاطعی واقعا کوتاه ایجاد شده و سپس ناپدید میشوند . بر مردم ترکیه است که این فرصت را از دست ندهند . جنگ بین دموکراسی و دیکتاتوری در ترکیه در این روزها سرنوشت آینده ترکیه را برای دهها سال رقم خواهد زد . دموکراسی ترکیه در این نبرد مرگ و زندگی که توسط ارتشیان آغاز شد باید بتواند از خود دفاع کرده و دماغ ارتش را یکبار برای همیشه به خاک بمالد و آن را مطیع قانون اساسی و دموکراسی ترکیه کند .

ما ایرانیان نیز یکبار در موقعیتی مشابه ، در سی تیر 1331 این فرصت تاریخی را به دست آوردیم که ارتش و شاه مزدور بیگانه را به زیر مهمیز قانون بکشیم ولی متاسفانه این فرصت را از دست دادیم و دیدیم که یک سال بعد چه برسرمان آمد که هنوز که هنوز است داریم بهای از دست دادن آن فرصت تاریخی را میپردازیم . امیدواریم مردم ترکیه از ایران درس بگیرند و آن اشتباه تاریخی  را تکرار نکنند .

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: