ایران آماده تغییر

ممکن است اشتباه کنم ولی همه شواهد حاکی از آمادگی شرایط برای یک تغییر بزرگ در ایران است . هیچگاه در چهل سال اخیر موقعیت این چنین مساعد نبود . چهل سال پیش حاکمیت میتوانست بگوید اگر اشکالی هست چون ما تازه آمده ایم چند سالی صبر کنید ایران بهشت میشود . اما الان چه میتواند بگوید ؟ چهل سال پیش نسلی بود که تازه از روستا به شهر آمده بود ، بی اطلاع بود ، بیسواد بود ، سالهای سانسور شاه را از سرگذرانده بود که آن نسل را به کلی نسبت به سیاست بیگانه ساخته بود . اکنون نسل جوانی است که همه عمر خود را در این رژیم گذرانده و هیچ امیدی به تحول رژیم ندارد . نسلی است که با ماهواره و اینترنت آشناست ، تحصیلکرده است ، از لحاظ سیاسی آگاه است چون رژیم نتوانسته مانند زمان شاه یک سانسور سراسری را بر این نسل اعمال کند. این نسل بسیار بسیار بیشتر از نسل پیش به اوضاع جهان وارد است و سفر میرود و سایر نقاط جهان را میبیند و میتواند مقایسه کند . اوضاع اقتصادی روز به روز وخیمتر میشود . سران حکومت نیز دیگر اراده دیکتاتوری به روش خمینی و سرکوب بسیار گسترده را از دست داده اند و قادر نیستند به آن صورت سرکوب خونین بکنند .

دلایل بسیارِ دیگری را نیز میتوان ذکر کرد . ولی به هرحال همه شواهد حاکی از آن است که حکومت بر سر پرتگاه ایستاده است . این حکومتی هم نیست که مانند حزب کمونیست چین بتواند ناگاه 180 درجه تغییر مسیر دهد و به راه ترقی و مماشات با جهان و درست کردن اوضاع اقتصادی بیفتد و توانِ آن را ندارد .

فقط امیدوارم که این تغییر به صورت مسالمت آمیز و بدون جنگ و خونریزی و برخوردهای مسلحانه انجام شود . ما ایرانیان از انقلاب 57 درس گرفته ایم و خواهان انقلاب خونین نیستیم زیرا نتایج آن را بر پوست و گوشت خود لمس کرده ایم . امیدوارم تغییر مانند انقلابهای مخملین که در چندین کشور دیگر شاهد آن بودیم از طریق صندوق رای و رفراندوم انجام پذیرد و کار به نفرت و انتقام کشی نرسد که در آن صورت متاسفانه میتوان سوریه دیگری را در اینجا شاهد بود .

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: