ارتش شاهنشاهی و ارتش خلقی و مردمی

این را در جواب به یکی از عاشقان دیکتاتوری پهلوی در بالاترین نوشتم . خاطره ای است که فکر میکنم میتوان به صورت  یک مطلب جدا نوشت . وقت نیست فقط همان جواب را ذکر میکنم :

 

یک مصاحبه را هرگز یادم نمیره و هروقت بهش فکر میکنم خنده بر لبانم می نشیند. نمیدانم روز دوم یا سوم پیروزی ملت ایران بر آن خفاش آمریکایی بود . تلوزیون آزاد شده بود . آزادی مطلق بدون هیچ نظارتی و فقط نظارت مردمی .

خبرنگار رفته بود کاخ نیاوران که توسط مردم قهرمان تهران تسخیر شده بود و با یک همافر که با تفنگ جلوی کاخ محافظ بود صحبت میکرد . او از شب مبارزه با گارد میگفت و ماجرای انقلاب . صحبت رفت به وضع فعلی ارتش . تند تند صحبت میکرد و گفت : ما ارتش شاهنشاهی ایران الان با ملت ایران هستیم و گارد را نابود کردیم . بعد متوجه شد چه گفته و خندید و گفت ما ارتش خلقی ایران . خبرنگار هم خندید . ما هم خندیدیم .

اینقدر توی حلق و چشم و گوش مردم کرده بودند «شاهنشاهی» اصلا اتوماتیک شده بود. ارتش ارتش شاهنشاهی بود نه ارتش مردمی یا ارتش ملی . همه چیز «شاهنشاهی» بود نه مال مردم یا مال ایران . این دوستان عاشق دیکتاتوری پهلوی این چیزها را به چشم ندیده اند تا دریابند چقدر مردم از آن دیکتاتور متنفر بودند. از آن سرودهای شاهنشاهی در سینما که همه باید به زور می ایستادند. از آن جلسات سپاس سالهای آخر سلطنت شاه که همه باید به زور میرفتند و سپاس سپاس میکردند و مرا همیشه به یاد جلسات نفرت کتاب 1984 می انداخت.

 

enqelab

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: